• Főnix Ingatlankezelő Kft.

  • +36 20 428 2457

  • info@fonixkft.hu

Főnix Ingatlankezelő Kft.

Közös képviselet

Minden, ami társasházi ügy, az a mi ügyünk is! Tevékenységünket a 2003. évi CXXXIII. számú Társasházi törvény és a vonatkozó kormányrendeletek, jogszabályok alapján végezzük. Gondoskodunk a közgyűlés határozatainak, döntéseinek előkészítéséről, azok végrehajtásáról, valamint nyilvántartást vezetünk a határozatokról és azok végrehajtásáról. Vállaljuk a közreműködést a társasház bankszámlájának megnyitásában, végezzük annak kezelését, a banki ügyintézést, és amennyiben szükséges, a banki szerződések megkötését. Rendezzük a Társasház közüzemi díjait, megnyitjuk, kezeljük annak lakás-takarékpénztári számláját, a társasház biztosítását. Elkészítjük, és társasházuk működésére szabjuk a számviteli politikát, a pénzkezelési szabályzatot, az eszközök és források értékelési, leltározási, leltárkészítési szabályzatát. A Számvizsgáló bizottság tagjai pedig folyamatosan nyomon követhetik a társasház pénzügyi helyzetét. Minden általunk végzett munkáért felelősséget vállalunk, teljes körű felelősségbiztosítással rendelkezünk. Minden, ami társasházi ügy, az a mi ügyünk is!

Új építésű társasházak üzemeltetése

Újonnan épített épület esetén, amennyiben felkérnek bennünket a közös képviselet ellátására, úgy a közös költség meghatározásához költségbecslést készítünk, tapasztalati adatok alapján, melyet szükség esetén a beérkező tényleges számadatok ismeretében módosítunk. Új építésű társasházak esetében kiemelt feladat a garanciális, jótállási és szavatossági igények összegyűjtése, a kötelezett cég felé történő továbbítása, a munkák végig kísérésé, és az elkészült munkák átvétele. A társasház közös tulajdonú területein lévő garanciális hibákat összeírjuk, a garanciális javításra kötelezett cég felé azokat bejelentjük, kijavításuk után az ellenőrzést elvégezzük, a munkát átvesszük, és igazoljuk. A hibák javításának elmaradása esetén a szükséges jogi lépéseket közgyűlési határozat alapján megtesszük. A Társasházi törvény alapján Szervezeti és Működési Szabályzatot dolgozunk ki a társasházaink részére. Ez, mint a Társasház belső törvénye, a tulajdonostársak között a közös együttműködést és a várható intézkedéseket segíti elő, biztosítja a jogszerűséget. Házirend tervezetet bocsátunk a tulajdonostársak elé rendelkezésére, amit megvitatás után - az esetleges módosított szöveg alapján - határozatban fogad el a közgyűlés. A házirendet a Társasházban jól látható helyen helyezzük el, minden tulajdonos saját példányt kap belőle, csak úgy, mint a tűzriadó tervből. Minden Társasházunkban jól látható helyen elhelyezünk egy információs táblát a legfontosabb tudnivalók kifüggesztéséhez. A társasház megalakulását követően az Adóhivatali bejelentkezést, adószám kérést, naplófőkönyv-hitelesíttetést, a társasház nevére pénzintézetnél folyószámla nyitását, kezelését vállaljuk. A társasház Alapító okiratának, a Szervezeti- és Működési Szabályzatának Földhivatalhoz történő benyújtását, a társasház nevében a szükséges szerződések megkötését, a lakónyilvántartó könyv vezetését, folyamatos karbantartását vállaljuk.

Főnix Ingatlankezelő Kft.

GYIK

Adás-vétel esetén különösen ajánlatos a régi tulajdonostól "nullás" igazolást kérni, melyben a közös képviselő igazolja, hogy az eladónak közös költség hátraléka, tartozása nincs! Ennek elmulasztása esetén, a régi tulajdonos által hátrahagyott, ki nem fizetett közös és egyéb költségek az új tulajdonost terhelik.
Társasházakra a sortartásos kezesség szabályai vonatkoznak. Vagyis, az adósság rendezéséig, az érintett Társasháznak kötelessége a meglévő vagyonból a költségeket finanszíroznia, megelőlegeznie.
25 lakás feletti társasházak esetében kötelező!
A számvizsgáló elsődleges feladata, a közös képviselő tevékenységének, illetve a Társasház pénzforgalmának ellenőrzése. További feladatait az SZMSZ-ben foglaltak határozzák meg.
A társasházban előírt Házirenden túl, a SZERVEZETI és MÜKÖDÉSI SZABÁLYZAT részletesen meghatározza a közgyűlés, a közös képviselő és a számvizsgáló tagok feladatait, kötelezettségeit valamint a jogait. A Társasház működésének szabályait, a Társasház egyéni arculatára formálva, a törvény rendelkezéseinek figyelembevételével ajánlatos elkészíteni.
Közgyűlés döntésével, bármikor!
Közös épületrészek, területek és helyiségek használatának részletes szabályait, a lakásokban zajjal járó munkák és más tevékenységek időtartamát. Igény szerint a Házirendben rögzíthető az állattartás, a takarítás vagy akár a kertkarbantartás szabályai.
A napirend és az ok megjelölésével, a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonosok írásban kezdeményezhetik a közgyűlés összehívását.
Szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal, legkésőbb május 31.-ig.
Közgyűlésről kötelező jegyzőkönyvet készíteni, melyben a meghozott döntések határozat formájában kerülnek rögzítésre. A közgyűléseken született határozatokat, a Közgyűlési Határozatok Könyvében is vezetni kell.
Döntésképes a közgyűlés abban az esetben, ha a tulajdonosok összes tulajdoni hányadának több mint a fele jelen van. Jelenlét hiányában, a megismételt közgyűlés ugyanakkor már nincs tekintettel a résztvevők tulajdoni hányadára, így függetlenül attól hányan jelentek meg, a közgyűlés döntésképes lehet!
Szavazati arány = tulajdoni hányad.
A lakások tulajdonosai. Távollét esetén, az írásban meghatalmazottak.
Az írásbeli szavazás feltételeiről és szabályairól az SZMSZ rendelkezik. Ennek hiányában, egy korábbi közgyűlésnek kell döntenie, az írásbeli szavazásról, annak módjáról.
Az eredmény megállapításának részletes szabályairól az SZMSZ rendelkezik. Minden más esetben eredménytelen, ha a leadott írásbeli szavazatok aránya nem éri el az összes tulajdoni hányad több mint felét.
A törvényben meghatározott illeték megfizetése után, a határozat meghozatalától számított 60 napon belül kérhető a bíróságtól, a vitatott határozat érvénytelenségének megállapítása.
Az épület felújítására szánt, elkülönített összeg. (Bankszámla, Lakás Takarék pénztár, stb.)
A felújítási alapképzés nem kötelező, azonban a nem várt, nagy összegű javítási munkálatok miatt ajánlott!
Az eladó és a vevő közötti megegyezés szerint, ugyanakkor bevált gyakorlat, hogy a tárgyhavi kötelezettség azé, aki a tárgyhó első napján tulajdonosa az ingatlannak.
Az összeghatár mértékéről az SZMSZ rendelkezik. Azonban az elfogadott éves gazdálkodási tervben nem szereplő, rendes gazdálkodás körét meghaladó felújításokról és azok összegéről csak 4/5-ös szavazattöbbség dönthet!
Az árajánlatok bekérésének feltételeit, szintén az SZMSZ szabályozza.
Közös képviselő a megválasztásával együtt nyeri el ezt a jogot, továbbá mindazon személyek, akiket az SZMSZ meghatároz.
Abban az esetben, amikor egy Társasház a nem várt nagy összegű kiadások megfinanszírozására nem rendelkezik kellő fedezettel, akkor a közgyűlés a közös költségen felül, rendkívüli egyszeri befizetést rendelhet el.
Az attól függ, hogy a csatornavezeték mely szakaszában történt a dugulás. Amennyiben a közös fő vezetékben, úgy a Társasházat, azonban ha a lakás vezetékében, úgy a lakás tulajdonosát.
Amennyiben a probléma a többséget vagy a közös tulajdont valamilyen formában érinti, úgy a képviselőnek kell kezdeményeznie az intézkedést.
Amennyiben a Társasház a közös képviselő leváltásának feltételeiről az SZMSZ-ben nem rendelkezett, úgy a törvény szerint a közgyűlés bármikor felmentheti, leválthatja.